Bagno di Roma'nın hikayesi

Hikayemiz İtalya'da başlıyor

Bagno di Roma’yı, 2004 yılında Jean Monnet bursu ile School of Economics’de araştırma çalışması yaptığım dönemde, İtalya’nın Toscana Bölgesinde Viareggio şehrinde eşim Tuba Us ile beraber kurduk.

2005 yılında yurda döndük ve İstanbul’da ilk üretimimize başladık. Anti-selülit masaj sabunları ile başlayan üretimimiz kurutulmuş çiçekler ve aromatik yağlar ihtiva eden doğal sabunlarla devam etti. Ardından bambu özlü duş jelleri, zeytinyağ içerikli şampuanlar, keçi sütü ve kil sabunları ve zeytinyağlı vücut sütü ile ürün gamımız genişledi.

Türkiye’deki en büyük ecza dağıtım kurumlarıyla hemen tüm A+ eczanelerde ve saygın zincir marketlerde ürünlerimiz satılmaya başlanmıştı. 2007 yılında markalı ürünlere fason üretim yapmaya başlamıştık.

Öze dönüş

Nihayet 2010 yılında pazarda ürünlerimizin satılmakta ve aranır olduğu bir dönemde radikal bir kararla konvansiyonel üretimimizi sonlandırdık ve üretimimizi sadece geleneksel metotlara yer verecek şekilde el yapısı üretime göre şekillendirdik.

Artık sadece organik sertifikalı veya vahşi doğadan toplanmış ama her şartta nasıl yetiştirilip, hasat edildiğini ve işlendiğini bildiğimiz girdilerle çalışmaya başladık. Aynı yıl Türkiye’nin ilk yerli markası olarak kozmetik alanında organik sertifikamızı aldık.

Eve dönüş

2016 yılında İstanbul’da sahibi olduğumuz sabun atölyemizi satarak üretimimizi Kazdağları’nda taş evdeki yeni atölyemize taşıdık. Halen doğayla iç içe, tamamen geleneksel metotlarla ve kesinlikle doğal girdilerle elde üretim yapıyoruz. Üretimimizde sadece organik sızma zeytinyağı, organik soğuk sıkım jojoba, tatlı badem yağı gibi sabit yağlar, organik lavanta yağı ve gül yağı gibi uçan yağlar, organik balmumu ve aromatik bitkiler kullanıyoruz. Bio-dinamik tarım esaslarına göre ve ay takvimini izleyerek üretim yapmaktayız.

Nasıl üretim yapıyoruz?

Vazelin, parafin, paraben koruyucular, alkol, parfüm, boyar madde veya herhangi bir kimyasal madde üretimimize giremez. Ürünlerimize görsel müdahale yapmayız; Doğanın verdiği koku ve rengi taşırlar.

Her ürünümüzün kozmetik yönetmeliğine göre Sağlık Bakanlığı’na bildirimi yapılmaktadır. GMP standartlarındaki üretimimiz başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, yıllık olarak uluslararası gözetim ve denetim kuruluşu KİWA’nın kontrol ve denetimi altındadır.

Sosyal sorumluluk

Kurulduğumuz ilk yıllarda AFAG Akdeniz Foku Araştırma Gurubu’na 3 adet Akdeniz Foku evlat edinerek destek sağladık. Yıllardır doğal yaşama dair çalışan STK’ları destekleyerek sosyal sorumluluk faaliyetlerimizi kesintisiz devam ettirmeye çalışıyoruz.

Bugün

Hala eşimle beraber 2 kişilik bir ekibiz. Mikro ölçekli işletme olarak anılıyoruz ama doğal ve organik kozmetik alanında büyük işler yaptığımıza inanıyoruz. Okumaya, araştırmaya ve doğadan ilham almaya devam ediyoruz. 2021 Aralık ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Proje Ödülleri Yarışması kapsamında başvuran 400 küsür ulusal proje arasında finale kalan 6 projeden birisi bize aitti. “Doğadan ilham alarak süreç iyileştirme ve inovatif ürün geliştirme” adlı projemiz teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.

 • team-member

  Ahmet Talat Us

  Kurucu Ortak

 • team-member

  Tuba Us

  Kurucu Ortak

Updating…
 • Sepetinizde ürün bulunmuyor.